Pierwsze objawy klimakterium

Woman with headache pain

Niezwykle specyficznym okresem w życiu każdej kobiety jest klimakterium, czyli czas poprzedzający menopauzę. To właśnie wtedy zachodzą silne zmiany o charakterze hormonalnym, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w organizmie.

Pierwsze objawy klimakterium

Klimakterium objawia się zwykle bardzo podobnie do ciąży. Zdarza się nawet, że rozpoznanie jest błędne. Dlatego też, zawsze warto przeprowadzić test menopauzalny, który można zakupić za kilkanaście złotych w aptece.

Do najczęściej występujących objawów klimakterium zaliczamy:

Nadmierne tycie – metabolizm znacząco spowalnie. Dodatkowo kobieta może borykać się ze wzmożonym apetytem, co bardzo szybko skutkuje odkładającym się nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Zmiany skórne – na skutek zachwianej gospodarki hormonalnej, mogą pojawiać się pryszcze (także trądzik), cellulit, rozstępy oraz łupież.

Huśtawka nastrojów – ogólne rozdrażnienie i tzw. „humorki” to bardzo często pojawiający się symptom klimakterium.

Zaburzenia miesiączkowania – cykl menstruacyjny jest opóźniany, krwawienie jest nieregularne aż do momentu całkowitego ustania miesiączkowania (menopauza).

Ponadto, do najczęściej spotykanych objawów należy zaliczyć również: zlewne poty, uderzenia gorąca, nadmierne zmęczenie, problemy ze snem oraz ogólne pogorszenie kondycji psychicznej i fizycznej organizmu.

Klimakterium – jak sobie z nim radzić?

Okres okołomenopauzalny to czas, w którym zmiany mogą przybierać bardzo różną formę i siłę. W dużej części przypadków (nawet do 30%) kobiety w ogóle nie zdają sobie sprawy, że są w tym specyficznym okresie. Łagodny przebieg klimakterium zwykle dotyczy kobiet, które dbają o siebie i prowadzą zdrowy tryb życia. W około 10% przypadków, objawy klimakterium są na tyle silne, że niezbędna jest kuracja hormonalna. Zmiany w organizmie wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie.

Menopauza nie jest chorobą. To naturalny proces organizmu, który prędzej czy później (zwykle w okolicach 40-50 roku życia) dosięga większość kobiet.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*