Co przeciw rozstępom?

Nasz organizm narażony jest na liczne defekty, a utrzymanie prawidłowych funkcji wszystkich narządów wewnętrznych jest bardzo trudne. Część patologii jest niewidoczna, część – wręcz przeciwnie. Przykładem defektu, którego widoczność jest bardzo duża są rozstępy. To zmiana na skórze, która objawia się poprzez wystąpienie wrzecionowatych pasm w miejscach, gdzie występują nadmierne naprężenia.

Jakie są przyczyny rozstępów?

Występowanie rozstępów jest ściśle uwarunkowane przez kolagen i jego kondycję. Kiedy skóra jest naprężana, wówczas włókna kolagenowe rozciągają się. Niestety, mają one pewnego rodzaju ograniczenie jeśli chodzi o elastyczność i gibkość. To powoduje, że zbyt szybki i zbyt duży wzrost masy ciała wpływa na występowanie rozstępów.

Wrzecionowate pasma to defekt niezwykle charakterystyczny dla kilku grup osób, a konkretniej:

  • kobiet w ciąży
  • mężczyzn trenujących na siłowni (kulturystyka, budowanie masy mięśniowej)
  • kobiet powiększających piersi
  • osób z nadwagą/otyłością

Jak zapobiegać rozstępom?

Jak widać – w pewnym sensie rozstępów można się spodziewać. Wówczas to, warto zadbać o odpowiednie działania profilaktyczne, a mianowicie:

  • zbilansowaną, pełnowartościową dietę
  • pielęgnację miejsc szczególnie narażonych na nadmierne naprężenia (kosmetyki wzbogacane kwasem hialuronowym oraz kolagenem)
  • suplementację biotyny i innych preparatów uzupełniających niedobory minerałów i witamin w diecie

Jak pozbyć się rozstępów – co przeciw rozstępom?

Zdecydowanie najczęściej sięgamy po kremy i maści na rozstępy. To rozwiązanie dosyć tanie (koszt to kilkanaście złotych) i relatywnie skuteczne. Nie mniej jednak, efekt często pozostawia wiele do życzenia.

Zdecydowanie efektywniejsze okazują się być zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, czy też peeling chemiczny. Jednakże, ich realizacja jest dosyć droga. Trzeba się liczyć z kosztem sięgającym kilku tysięcy złotych. Z całą pewnością nie każdy może pozwolić sobie na przeznaczenie takich pieniędzy na usunięcie tego defektu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*