Łupież – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Łupież to dolegliwość, która objawia się poprzez nieestetyczne białe łuski, które pojawiają się na naszej głowie. Wyróżniamy kilka typów łupieżu, do najczęściej spotykanych zaliczamy: suchy oraz tłusty.

Łupież tłusty

Występuje na skórze, która ma tendencję do przetłuszczania się. Wytwarzanie łoju skutkuje zwiększeniem populacji drożdżaków i ich odchodów. To z kolei doprowadza do stanu zapalnego.

Łupież suchy

Łupież suchy występuje na skórze, która jest nadwrażliwa na występowanie drożdżaków. Nawet najmniejsze populacje mogą skutkować wystąpieniem stanu zapalnego i łupieżu.

Przyczyny występowania łupieżu

Łupież może występować na skutek wielu przypadłości. Do chorób, którym towarzyszy zaliczamy łuszczycę oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy. Nie oznacza to jednak, że zawsze gdy się pojawia mamy do czynienia z tymi przypadłościami. Łupież może być bowiem wynikiem:

  • złej częstotliwości pielęgnacji
  • nieodpowiedniego odżywiania
  • doboru złych kosmetyków

Leczenie łupieżu

Łupież może być leczony poprzez kurację doustną (środki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne) oraz miejscową (szampony przeciwłupieżowe). Zwykle wystarczające jest leczenie szamponami leczniczymi. Tylko bardziej zaawansowane przypadki są leczone środkami farmakologicznymi.

W przypadku wystąpienia takich chorób jak łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry podejmowane są inne formy leczenia.

Zapobieganie łupieżowi

W myśl powiedzenia – łatwiej zapobiegać, niż leczyć sugerujemy podejmowanie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które umożliwią uniknięcie tego problemu.

Przede wszystkim należy zadbać o to, by dobrać kosmetyki do danego typu włosa i skóry. Inaczej bowiem wygląda skład szamponu do skóry suchej, a inaczej do skóry z tendencjami do przetłuszczania się.

Warto również stosować maseczki odżywiające skórę głowy. Optymalna kondycja tego miejsca znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia łupieżu. Ponadto, należy dbać o dietę, a także aktywność fizyczną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*